W oczekiwaniu na Ducha
Wielu ludzi mówi dzisiaj, że traci wiarę, nie widzi świadków, żyjących na co dzień Słowem Bożym. Na pewno przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i nie sposób powiedzieć, że tylko z takiego czy innego powodu borykamy się dziś z tym problemem. Niemniej wiadomo, że pierwsi chrześcijanie, których podziwiamy za ich niezwykłą miłość Boga i bliźniego, „trwali jednomyślnie na modlitwie”(Dz 1, 14), czekając na obiecanego przez Jezusa Ducha Pocieszyciela.
Dlaczego?? Dlaczego właśnie cały czas się modlili, czuwali? Otóż Jezus powiedział: „ Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”.
Teraz nasuwa się pytanie, czy rzeczywiście problemem współczesnych chrześcijan nie jest zbyt luźne, lekkie podejście do sakramentu bierzmowania? Skoro uczniowie Chrystusa czekali na niego z żarliwą modlitwą, widzimy jak wielką wagę do niego przywiązywano. Co więcej, nie traktowano poważnie tylko Pięćdziesiątnicy, ale otrzymawszy Ducha Św. apostołowie przekazywali Go innym, przez wkładanie rąk. Mówią o tym Dzieje Apostolskie: „ Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, ze Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali [ Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.”(Dz 8, 14-17)W tym fragmencie widzimy też, że skuteczna jest modlitwa innych nad tymi i za tych, którzy mają przyjąć Ducha Świętego. Nie przeczy to jednak temu, że człowiek musi się na Ducha otworzyć, tak było w przypadku chrześcijan z Samarii.
Rzeczywiście, rodzi się pytanie, jak my traktujemy sakrament bierzmowania? Czy rozumiemy czym jest? Czym, a raczej kim jest Duch Święty? Wystarczy przeczytać Ewangelię wg. św. Jana.
„Jeżeli mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi, a ni nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.” ( J 14, 15-17)
Te wszystkie obietnice, prawdy, takiego Ducha Świętego, w całej Jego mocy, otrzymujemy w sakramencie bierzmowania. Natomiast, czym innym jest to, czy zechcemy Go przyjąć. I jak się przygotujemy na przyjście Boga. Nauka o Duchu Świętym jest przez wielu z nas często bagatelizowana. Mówimy o Jezusie, o Ojcu, a bardzo mało o Duchu Świętym. Prawdą jest, że Jego posłannictwo jest tajemnicze, ciche i często widoczne tylko dla nas samych. Niemniej jest niezwykle istotne.
Chce się podzielić teraz własnym świadectwem. Kiedy miało być moje bierzmowanie modliłam się o przyjście Ducha Świętego, rozważałam te fragmenty z Ew. św. Jana, które o Nim mówią. Prosiłam, na ile mogłam, może i prosiłam bliskich o modlitwę o Ducha Świętego. Ważne jest by dobrze wykorzystać swoje triduum przed bierzmowaniem. Ważne, żeby zapatrzeć się na uczniów w wieczerniku, którzy żarliwie się modlą. Ich błaganiu towarzyszy Maryja, Ona jest tam razem z nimi. Może dlatego warto w dniach poprzedzających bierzmowanie zwrócić się do Matki, aby się za nami wstawiła, aby przyszłą z nami w dniu bierzmowania do kościoła, do naszego wieczernika i aby z nami czuwała. Naprawdę mamy możliwość, żeby się skupić, żeby się dobrze wyspowiadać, co jest absolutnie koniecznym warunkiem przyjęcia tego sakramentu i Eucharystii. Trzeba się tylko otworzyć. Chcieć. Modlić z pragnieniem.
Może dzień bierzmowania nie będzie pozornie się różnił od innych dni, nie będzie szumu z nieba, ani ognistych języków widocznych nad naszymi głowami. Ale ten dzień może stać się początkiem czegoś nowego. Może stać się początkiem Twojej świadomej drogi z Chrystusem, bo jest on przecież dniem Twojego potwierdzenia chrztu. Przychodzisz też po to, aby powiedzieć, ze identyfikujesz się z tym, co zrobili Twoi rodzice, przynosząc Cię do chrztu. Jeśli uczynisz dni poprzedzające bierzmowanie i dzień sakramentu dniami modlitwy serca, błagania Boga o Ducha i o wszystkie Jego dary i owoce, które są wypisane w Liście św. Pawła do Galatów: „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie”( Ga 5, 22-23a).
Wróć do domu z bierzmowania i podziękuj Panu za Jego dary, dziękuj Mu. Może nie wszystko ujawni się w Twoim życiu już, od razu, natychmiast. Ale jeśli będziesz wierzył, że Pan Ci dał te dary, jeśli nie potraktujesz bierzmowania niegodnie, tylko jako papierek do ślubu, bo czym innym jest to, że dary Ducha są w małżeństwie potrzebne, a czym innym pójście do bierzmowania tylko po to, by mieć taki papier. Wiec jeśli pójdziesz z wiarą, zobaczysz, że w Twoim życiu zacznie się pojawiać więcej łagodności, więcej cierpliwości, dobroci. Doświadczam tego cały czas od chwili bierzmowania. Ty też możesz tego doświadczyć, jeśli będziesz tego pragnął. Wtedy Duch Święty da Ci moc do głoszenia wiary, do dawania świadectwa i może za rok, albo dłuższy czas, Ty podzielisz się swoim świadectwem, co Pan działa w Twoim życiu przez sakrament bierzmowania. Nie wszystko przyjdzie natychmiast i też nie pragnij tych darów tylko dla siebie, ale po to, byś mógł nimi służyć wspólnocie Kościoła. Ludziom, którzy są tacy jak Ty, Twoim kolegom, znajomym, a może nieznajomym na innym kontynencie. Nie bój się, że Bóg żąda za wiele, że nie dasz rady. Apostołowie czekali w Jerozolimie aż do zstąpienia Ducha Świętego, potem już szli i głosili, bo to Pan dał im moc, bo jeśli On do czegoś powołuje naprawdę, to da też siły do spełnienia tego powołania.
Tekst nadesłała do nas Monika